Get Adobe Flash player

Wybierz język

Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wyszukiwarka

Foto album

Zobacz nas na...

Facebook

yt-brand-standard-logo-95x40

120px-wikipedia-puzzleglobe-v2.svg twitter_logo_blue
120px-wikipedia-puzzleglobe-v2.svg  
Archnet

Obrazy

Ogólna charakterystyka zbiorów malarstwa

Pokaźny zbiór obrazów olejnych, akwarel, rysunków i rycin polskich /ponad 240 pozycji/ przechowywanych w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku zwraca uwagę przede wszystkim obecnością w tym zbiorze prac wielu wybitnych artystów, m.in. Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Józefa Brandta, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Nie każde muzeum mogłoby się poszczycić kolekcją takich nazwisk!

Malarstwo w Polsce – krótki zarys historyczny

Początki malarstwa w Polsce wiążą się, jak w ogólne początki polskiej sztuki, z przyjęciem chrześcijaństwa z Rzymu, w r. 966,co przesądziło o wpisaniu się polskiej kultury w bogatą i żywą tradycję zachodnioeuropejską. Z najwcześniejszego okresu, Romanizmu (XI – połowa XIII w.) pochodzą m.in. importowane z zachodu przez dwór, kościoły i klasztory rękopisy iluminowane zdobione pięknymi miniaturami.

Aleksander Gierymski - “Przed pojedynkiem”

alt

Aleksander Gierymski (1850-1901) - "Przed pojedynkiem",
Olej na płótnie, sygnowany i datowany, 1870, 44x57.5 cm
Donated by Halina Leppert-Pawłowicz, 1990

Wczesny obraz Aleksandra Gierymskiego ujawnia, zarówno poprzez wybór tematu, jak przez sposób jego opracowania, zainteresowanie artysty, zapewne pod wpływem starszego brata Maksymiliana, też wybitnego malarza, dawną sztuką. Solidny, realistyczny warsztat, który opanował Gierymski w akademii monachijskiej (studiował tam od roku 1868), a także wykonując liczne rysunki i drzeworyty dla warszawskich czasopism ilustrowanych, m.in. „Kłosów” i „Wędrowca” pozwolił na stworzenie sugestywnego obrazu, dopracowanego w najdrobniejszym szczególe (znakomicie odtworzone osiemnastowieczne kostiumy i rekwizyty), co sprawia, że oglądając tę scenkę czujemy się jak gdyby przyniesieni w piękną epokę rokoko.

Teodeor Axentowicz - "Starzec i dziewczyna"

alt

Teodeor Axentowicz (1859 – 1938) - "Starzec i dziewczyna",
Pastel, papier; 63 x 49cm

Wybitny artysta Młodej Polski i okresu międzywojennego, malarz scen historycznych i rodzajowych (głównie z życia i obyczajów Hucułów), świetny portrecista. Chętnie malował dzieci, młode dziewczęta i piękne eleganckie damy oddając w niezrównany sposób subtelność kobiecej urody i otaczającą ją zmysłową, niekiedy wręcz erotyczną aurę. Posługiwał się przeważnie techniką pastelową, którą opanował w perfekcyjny sposób dzięki czemu uznaje się go dzisiaj za najwybitniejszego, obok Stanisława Wyspiańskiego i Leona Wyczółkowskiego, polskiego pastelistę.

Stanisław Wyspiański - "Dziewczynka (Głowa dziewczyny)"

 

alt

Stanisław Wyspiański (1869-1907)
Dziewczynka (Głowa dziewczyny)",
Pastel, 1895, 32,5 x 24cm

Wyspiański znany jest i ceniony przede wszystkim jako autor monumentalnych dekoracji ściennych i witrażowych, operujących złożonym językiem historiozofii i symbolizmu, mniej natomiast znany jest i ceniony jako znakomity portrecista, niezwykle wrażliwy na wszelkie niuanse ludzkiej psychiki.Szczególnie wart jest uwagi jako malarz dzieci.Techniką pastelową, szybko ale z niezwykła wnikliwością, notował różne stany emocjonalne swoich małych modeli- najczęściej były nimi dzieci artysty – dając niezrównany wizerunek najmłodszego pokolenia Polaków na przełomie XIX i XX wieku, tego pokolenia, które po latach miało się wreszcie doczekać niepodległości.

Władysław Jarocki - “Kościół Mariacki w nocy"

alt

Władysław Jarocki (1879-1965) - "Kościół Mariacki w nocy"
Akwarela, 24 x 19 cm

Architekt, malarz, grafik, uczeń m.in. Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego, rozwinął się jako artysta pod wpływem sztuki Młodej Polski, z której wywodzi się jego wyraźna skłonność do dekoracyjnych form łączących w sobie w zgodny sposób elementy malarskie i graficzne. Pociągały go motywy folklorystyczne, głównie huculskie i podhalańskie. Należy też Jarocki do czołowych malarzy widoków tatrzańskich.

Józef Chełmoński - "Czwórka"

alt

Józef Chełmoński (1849-1914) - "Czwórka",
Olej, płótno, 1881 /?/, 97 x 233 cm

Jeden z najwrażliwszych na rodzime klimaty artystów polskich, wielki pejzażysta i malarz scen rodzajowych, swe najlepsze lata (1875 – 1887) spędził w Paryżu. Tam, z dala od ojczyzny, namalował szereg zdumiewająco żywych obrazów ukazujących kraj w całym bogactwie i różnorodności jego natury i obyczaju. Artysta obdarzony fenomenalną pamięcią malował w Paryżu, gdzie rozkwitał wówczas impresjonizm, na który Chełmoński w ogóle nie zwrócił uwagi, realistyczne sceny z życia codziennego w Polsce, targi końskie, rolników i pasterzy w polach, kuligi i szumne powroty z dworskich balików. Z czasem zyskał sobie Chełmoński w Paryżu znaczne uznanie i zamożną klientelę, szczególnie amerykańską, która chętnie nabywała jego dzieła dla ich świetnego warsztatu i modnej wtedy polsko-kresowej egzotyki.

Kalendarz wydarzeń

Last month June 2017 Next month
S M T W T F S
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Ciekawe dokumenty

  • List Józefa Piłsudskiego do Bolesława Jędrzejewskiego w Londynia, z 20 czerwca 1901, podpisany "Ziuk".

Jest dziwny czar wielkiej przyrody, gdy człowiek czaru nie zakłóca.
- Józef Piłsudski

mkidn_170 

 
bn-170
senat170 ndap_170msz_220 Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego
psfcu_165
City Culture