Get Adobe Flash player

Aktualności

Nagrody Instytutu Józefa Piłsudskiego w 2017 r.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce po raz kolejny przyznał nagrody wybitnym przedstwicielom nauki i sztuki.  Medale zostaną wręczone na uroczystej Gali w Konsulacie Generalnym RP.

W bieżącym roku medale Instytutu Piłsudskiego otrzymają następujące osoby:

Prof. Beth Holmgren, profesor studiów slawistycznych i euroazjatyckich, wykładowca Duke University: Wacław Jędrzejewicz History Award,

Prof. Tadeusz Malinski, chemik, specjalizujący się w bionanotechnologii w medycznych naukach podstawowych i klinicznych, związany z Ohio University: Maria Skłodowska-Curie Science Award,

Lubomir Tomaszewski, polsko-amerykański malarz, rzeźbiarz i projektant: Ignacy Paderewski Arts and Music Award,

Leszek Długosz, poeta, aktor, kompozytor i pianista: Ignacy Paderewski Arts and Music Award.

W ubiegłych latach medale Instytutu otrzymali między innymi: Barbara Mikulski, senator USA, Zbigniew Gluza, wydawca, dr Hilary Koprowski, mikrobiolog, Richard M. Watt, pisarz, prof. Andrzej Nowak, historyk, prof. Timothy Snyder, historyk, prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk, Henryk Gorecki, kompozytor, Rafał Olbiński, grafik, Andrzej Pityński, rzeźbiarz, Alina Czerniakowska, reżyser filmów dokumentalnych.

Wacław Jędrzejewicz History Award Maria Skłodowska-Curie Science Award

Ignacy Paderewski Arts and Music Award

Tropem Wilczym 2017

Tropem Wilczym

Zapisz się na Bieg
  Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona, polecamy wcześniejszą rejestrację online. W miarę wolnych miejsc, bedzie możliwość rejestracji w dniu biegu na miejscu w Forest Park w gdzinach od 11.00-11.30  - Zapraszamy!

Instytut Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z grupą „Polska Running Team” zaprasza do udziału w biegu pamięci: “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” 26 lutego, 2017 (niedziela) godzina 12 w południe, Forest Park.

Jest to ogólnopolski projekt koordynowany  przez Fundację Wolność i Demokracja w Polsce, którego celem  jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Bieg organizowany jest na dystansie 1963 metry – jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W 2016 roku w biegu udział wzięło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku w biegu w Polsce i na świecie weźmie udział 60 000 biegaczy z 240 miast. Uczestnicy otrzymają koszulki z podobiznami „Żołnierzy Wyklętych” oraz pamiątkowe medale.

PSFCUGłówny sponsor biegu: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa

Szczegóły biegu: dystans - 1963 metry, data:  26 lutego, 2016 (niedziela) godzina 12, miejsce:  Forest Park, Queens, NY. Spotykamy się o godzinie 11:00 przy Forest Park Drive koło stadionu. Wjazd  samochodem od strony Myrtle Ave. lub Woodhaven Blvd., gdzie dostępny jest parking i przejście poprzez Woodhaven Blvd w stronę stadionu. Dojazd komunikacją miejską: metro M, R do stacji Woodhaven Blvd, potem autobusy: Q11, Q21, QM15. Mapka poniżej:

Zapisy:
Dorośli i młodzież (od 13 lat) – opłata $25 od osoby. W opłatę wliczone są: koszt organizacji biegu, ubezpieczenie, koszulka. Dzieci w wieku 5 -12 – wstęp wolny z zarejestrowanymi rodzicami.

Pilsudski Institute
138 Greenpoint Avenue, Brooklyn, NY 11222
Telefon 212-505-9077, email office@pilsudski.org
Instytut otwarty jest w godzinach: 10:00 – 17:00 w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i 12:00 - 19:00 we wtorek.

     

 

Życzenia świąteczne

Gwiazdka

Pełnych radości, ciepła i rodzinnej atmosfery
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności w nadchodzacym Nowym Roku 2017
Członkom, Sponsorom i Przyjaciołom
życzy Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Podziękowania

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce dziękuje wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które wsparły Instytut finansowo jak i rzeczowo w roku 2016.

W szczególności dziękujemy:

 • Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej za pomoc finansową w postaci grantów na upowszechnienie dostepu do zasobów cyfrowych oraz na wsparcie działalności statutowej Instytutu.
 • Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pomoc finansową w postaci grantów na digitalizację zasobów archiwalnych i na wydanie albumu o zbiorach Instytutu.
 • Fundacji na Rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego za skuteczne działanie na rzecz pozyskiwania grantów.
 • Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych za wydelegowanie archiwisty dr Batrosza Nowożyckiego na 2-miesięczny staż archiwalny.
 • Instytutowi Pamięci Narodowej za wydelegowanie ośmiu archiwistów do pomocy w digitalizacji zasobów archiwalnych. W ramach miesięcznych staży w Instytucie przebywali: Łukasz Wieczorek, Łukasz Grochowski, Karol Lisiecki, Marcin Moszczyński, Tomasz Karczewski, Paweł Grudziński, Grzegorz Majewski, Paweł Pietraszek.
 • Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za wsparcie ochodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz programu digitalizacji zasobów archiwalnych.
 • Konsulatowi Generalnemu RP w Nowym Jorku za wspieranie działalności Instytutu.
 • Miastu Nowy Jork – Department of Cultural Affairs-Program NYCulture w ramach którego sponsorowane były niektóre programy otwarte  Instytutu.
 • Wszystkim indywidualnym darczyńcom, którzy odpowiedzieli na nasz apel i wsparli finansowo programy Instytutu.
 • Wszystkim wolontariuszom wspierającym codzienną działalność Instytutu i projekty specjalne.
 • senat rpmkidn 170ipn 120DN P 140ndap 220psfcu 165cityculture230KonsulatNYC220

Ostatnie pożegnanie dwóch założycieli Instytutu Piłsudskiego

W ubiegłym tygodniu odbyła się w Nowym Jorku ekshumacja dwóch zasłużonych oficerów Wojska Polskiego – pułkownika Ignacego Matuszewskiego oraz majora Henryka Floyar-Rajchmana, wybitnych polityków, dyplomatów i działaczy II Rzeczypospolitej, współzałożycieli Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, których szczątki doczesne spoczywały na komunalnym cmentarzu Calvary na Queensie. Józef Piłsudski o Henryku Matuszewskim mówił, że „po raz pierwszy dzięki niemu wojsko polskie wiedziało więcej o nieprzyjacielu jak nieprzyjaciel o nas”.

Floyar RajchmanIgnacy Matuszewski

Ignacy Matuszewski i Henryk Floyar-Rajchman (zródło: Wikimedia)

Pomysłodawcą sprowadzenia do kraju ciał jest dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab.  Sławomir Cenckiewicz, który przewodniczył delegacji, biorącej udział w ekshumacji i uroczystościach pożegnania oficerów przez środowiska polonijne.

19 listopada w godzinach 14:00-18:00 trumny zostały wystawione w domu pogrzebowym Arthur Funeral Chapels na Brooklynie, gdzie Polonia oddała ostatni hołd bohaterom poprzez modlitwy oraz pełnienie warty przy trumnach. Licznie przybyli przedstawiciele Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, na czele z prezes Iwoną Korgą, aby pożegnać założycieli tej istniejącej w Nowym Jorku ponad 70 lat placówki.

Tego samego dnia wieczorem w Instytucie Piłsudskiego odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Roberta Kaczmarka pt. “New Poland” traktującego o wpływach komunistycznych w USA przed i w trakcie II wojny światowej i roli jaką odegrał Ignacy Matuszewski w Stanach Zjednoczonych oraz spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem WBBH, Piotrem Woyciechowskim, prezesem Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i płk. Michałem Sprengelem, attache w Ambasadzie R.P. w Waszyngtonie, którzy przybliżyli zebranym sylwetki płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana oraz okoliczności sprowadzenia ich doczesnych szczątków do Ojczyzny.Warta honorowa

Następnego dnia, w niedzielę, Polonia uczestniczyła we wzruszajacej pożegnalnej mszy świętej w katedrze św. Patryka na Manhattanie z udziałem przedstawicieli konsulatu RP, delegacji z Polski i organizacji polonijnych, oraz licznie zgromadzonej Polonii, podczas której przy trumnach bohaterów wartę honorową pełnili członkowie SWAP, Kadeci Pułaskiego, Liga Morska i członek Rady Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego – płk Janusz Krzyżanowski.

Trumny z ciałami oficerów przylecą do Polski 23 listopada. Uroczyste powitanie odbędzie się w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Obaj oficerowie będą pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego 1920 roku.

Więcej artykułów…

Kalendarz wydarzeń

Last month April 2017 Next month
S M T W T F S
week 13 1
week 14 2 3 4 5 6 7 8
week 15 9 10 11 12 13 14 15
week 16 16 17 18 19 20 21 22
week 17 23 24 25 26 27 28 29
week 18 30

Ciekawe dokumenty

 • Rozkaz operacyjny nr. 10.000 odnośnie Bitwy Warszawskiej z 10 sierpnia, 1920 r. pisany ręką gen. Rozwadowskiego z podpisami wszystkich dowódców. ( J. Piłsudski, M. Weygand, płk. Zagórski, E. Rydz-Śmigły, Kutrzeba i inni)

Nie jestem za terrorem. Terror to broń słabych. Widzę w nim niewiele.
- Józef Piłsudski

mkidn_170 

 
bn-170
senat170 ndap_170msz_220 Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego
psfcu_165
City Culture