Biuro Instytutu jest otwarte. Osoby zainteresowane odwiedzeniem Instytutu bądz skorzystaniem z archiwum prosimy o wcześniejsze umówienie się:

tel: 212 505 9077 lub email: office@pilsudski.org

 

Zapisz się na newsletter!

youtube facebook twitter

Galeria zdjęć

Monasterium

111Papież Honoriusz III deklaruje trywialność skargi Templariuszy na Krzyżaków, dotyczący noszenia przez Krzyżaków podobnych białych płaszczy.

Materiały archiwalne są rozproszone po całym świecie. Mamy szczęście, jeśli zostały zgromadzone w archwach, wtedy badacz ma do zwiedzania tylko kilka miejsc na świecie. Na konferencji Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa 24-25 października 2012) usłyszymy o dokumentach dotyczących tego dość wąskiego zakresu czasowego, które znajdują się z Londynie, Nowym Jorku, Stamford, w Niemczech, Ameryce Łacińskiej, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie itp. Wiele cennych dokumentów które nie trafiły do archiwów  jest dużo bardziej rozproszonych.

Dlatego tez nieslychanie cenne są inicjatywy wirtualnego scalania archiwów. Pisałem już o podobnej inicjatywie, tu chciałbym zwrócić uwagę na Monasterium, wirtualne archiwum dokumentów z okresu średniowiecza, Monasterium posiada w tej chwili ponad 250 tysięcy dokumentów (materiałow żródłowych) z 100 archiwów europejskich. Dokumenty dostępne sa w oryginale (jako skany wysokiej rozdzielczości), sa zindeksowane i opisane. Wiele z nich jest również dostępne w postaci tekstu, a więc można nie tylko podziwiać oryginał, ale równiez pracować nad jego zawartością.

Aby dobrze opisać i dokonać transkrypcji średniowiecznych tekstów, autorzy Monasterium stworzyli nowy język (standard) opisu, zwany CEI - Charters Encoding Initiative. Jest on oparty o i rozszerza standard TEI (Text Encoding Initiative) i jest przykładem bardzo pozytywnego trendu rozbudowywania istniejących standardów zamiast tworzenia nowych. W ten sposób TEI zawierac będzie w sobie CEI jako szczególny przypadek.

Polecamy zajrzenie do Monasterium. Autorzy zapraszają także do współpracy.

Marek Zieliński, 18 października 2012

Może Cię też zainteresować:

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs