Get Adobe Flash player

Wolontariat

Powstania śląskie

Od grudnia 2011 działa w Instytucie program “Internetowego Wolontariusza”, który pozwala na zdalne branie udziału w zadaniu opisywania historycznych dokumentów. Obecnie opracowujemy Archiwa Powstań Ślaskich, na które sklada się dokumentacja trzech powstań śląskich, między innymi.: rozkazy, raporty i depesze Głównego Dowództwa Milicji Górnośląskiej, protokoły i korespondencja Naczelnego Dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku, akta Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych i inne. Kompletny spis jednostek archiwum Powstań śląskich jak i dostępne do tej pory juz zdigitaliowane dokumenty znajdują się na stronie internetowej Instytutu.

Zachęcamy do zostania „Internetowym Wolontariuszem”. Chętne osoby będą mogły wspomóc prace nad dalszą digitalizacją Powstań Śląskich i to w dodatku w zaciszu domowego ogniska. Pora dnia i miejsce nie ma znaczenia.

System opiera się na otwartym systemie dokumentów Google, i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania na swoim komputerze. Można pracować z dowolnego miejsca na świecie, potrzebny jest tylko komputer z dostępem do Internetu i konto gmail.

Wolontariusz otrzymuje do pracy jedna jednostkę - są to zwykle albo teki z dokumentami albo księgi ewidencyjne. Używając przeglądarki internetowej może ogladać kolejne strony (skany) danej jednostki. Zadanie polega na wpisywaniu danych powstańców takich jak imię, nazwisko, stopień itp. do arkusza - tabeli którą otwiera się równiez online. Jest możliwość korygowania błędów, a zawsze można wysłac emailem zapytanie, jesli są jakies wątpliwości. Jest też opracowana instrukcja obsługi systemu.

Zapraszamy do współpracy. Zgłoszenia i zapytania prosimy wysyłać na adres PowstaniaSlaskie@pilsudski.org

Dlaczego wolontariat

Instytut prowadzi szeroką działalność archiwalną, naukową i edukacyjną. Zbieramy i opracowujemy archiwa, kontynuując pracę rozpoczętą w roku 1923 przez współpracowników Marszałka Piłsudskiego. Jak w każdym archiwum, pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Instytut utrzymuje się prawie wyłącznie z donacji i zapisów Polonii, i opiera się w duzym stopniu na pracy wolontariuszy.

Jeśli interesuję Cię historia, widziana poprzez oryginalne dokumenty z epoki, jesli masz trochę wolnego czasu, jeśli chcesz zdobyć umiejętności w nowoczesnych technikach cyfrowych, jeśli szukasz miejsca do zaliczenia praktyk, skontaktuj się nami. Na pewno znajdzie się dla Ciebie miejsce w gronie wolontariuszy.

Kwalifikacje:

Znajomość języka polskiego jest przydatna, ale mamy zadania nie wymagające mówienia po polsku. Obycie z komputerami jest tez przydatne, ale niekonieczne, prace konserwatorskie i opracowywania archiwów nie wymagają kontaktu z komputerem. Większość prac jest wykonywana na miejscu, ale mamy też zadania, które można robić z domu. Mile widziane są studia (albo studia w toku) z historii, bibliotekoznawstwa, archiwistyki, informatyki, ale wiele zadań nie wymaga takich kwalifikacji. Prowadzimy szkolenia i zawsze można się nauczyć czegoś nowego.

Potrzebujemy osoby:

  • Mówiące po polsku, dwujęzyczne a także władające innymi niż polski i angielski językami do pomocy w tłumaczeniach i opisach dokumentów w różnych językach.

  • Do pracy przy opracowywaniu, konserwacji, układaniu i paginowaniu kolekcji archiwalnych.

  • Do pracy przy skanowaniu oryginalnych dokumentów na skanerach różnego typu.

  • Do pracy przy opisywaniu i kategoryzowaniu dokumentów.

  • Do pracy ze zdjęciami, materiałami audiowizualnymi, taśmami wideo i magnetofonowymi.

  • Do wykonywania kwerend archiwalnych.

  • Do katalogowania księgozbioru biblioteki Instytutu.

  • Do pomocy przy organizowaniu i obsłudze imprez, pokazów kina historycznego Instytutu i innych zajęciach.

W naszej działalności używamy nowoczesnych narzędzi cyfrowych i Internetowych, takich jak Cloud Computing, Web 2, Koha, DSpace; posługujemy się standardami metadanych takimi jak MARC, Dublin Core, EAD. Wolontariusze i stażyści zdobywają doświadczenie w digitalizacji, bibliotekarstwie, digital asset management.

Napisz do nas, zadzwoń lub odwiedź Instytut.

Kalendarz wydarzeń

Last month June 2017 Next month
S M T W T F S
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Ciekawe dokumenty

  • Karta Wojskowa Legionu Polskiego Stefana Dudzieniec-Kraka
Myślę zawsze technicznie.
- Józef Piłsudski

mkidn_170 

 
bn-170
senat170 ndap_170msz_220 Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego
psfcu_165
City Culture