Get Adobe Flash player

Powstania śląskie

Od grudnia 2011 działa w Instytucie program “Internetowego Wolontariusza”, który pozwala na zdalne branie udziału w zadaniu opisywania historycznych dokumentów. Obecnie opracowujemy Archiwa Powstań Ślaskich, na które sklada się dokumentacja trzech powstań śląskich, między innymi.: rozkazy, raporty i depesze Głównego Dowództwa Milicji Górnośląskiej, protokoły i korespondencja Naczelnego Dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku, akta Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych i inne. Kompletny spis jednostek archiwum Powstań śląskich jak i dostępne do tej pory juz zdigitaliowane dokumenty znajdują się na stronie internetowej Instytutu.

Zachęcamy do zostania „Internetowym Wolontariuszem”. Chętne osoby będą mogły wspomóc prace nad dalszą digitalizacją Powstań Śląskich i to w dodatku w zaciszu domowego ogniska. Pora dnia i miejsce nie ma znaczenia.

System opiera się na otwartym systemie dokumentów Google, i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania na swoim komputerze. Można pracować z dowolnego miejsca na świecie, potrzebny jest tylko komputer z dostępem do Internetu i konto gmail.

Wolontariusz otrzymuje do pracy jedna jednostkę - są to zwykle albo teki z dokumentami albo księgi ewidencyjne. Używając przeglądarki internetowej może ogladać kolejne strony (skany) danej jednostki. Zadanie polega na wpisywaniu danych powstańców takich jak imię, nazwisko, stopień itp. do arkusza - tabeli którą otwiera się równiez online. Jest możliwość korygowania błędów, a zawsze można wysłac emailem zapytanie, jesli są jakies wątpliwości. Jest też opracowana instrukcja obsługi systemu.

Zapraszamy do współpracy. Zgłoszenia i zapytania prosimy wysyłać na adres PowstaniaSlaskie@pilsudski.org

Share

Kalendarz wydarzeń

Last month June 2017 Next month
S M T W T F S
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Ciekawe dokumenty

  • Karta Wojskowa Legionu Polskiego Stefana Dudzieniec-Kraka
Dwa tylko mogą być kierunki: jeden – zgoda z losem, drugi – walka z najazdem.
- Józef Piłsudski

mkidn_170 

 
bn-170
senat170 ndap_170msz_220 Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego
psfcu_165
City Culture