Get Adobe Flash player

Zbiory Instytutu

Bogate i różnorodne zbiory Instytutu pochodzą od zagranicznych przedstawicielstw II Rzeczypospolitej, organizacji, instytucji oraz osób prywatnych. Dzięki ofiarności Polonii zbiory są stale poszerzane. Posiadane zbiory tworzą następujące działy:

Archiwum
Jedno z największych archiwów polskich na terenie Stanów Zjednoczonych przechowuje cenne kolekcje źródłowe do najnowszej historii Polski ( po 1863 r.), posiada 1 około miliona stron dokumentów
Biblioteka
Księgozbiór liczy ponad 20 tysięcy pozycji, zawiera rzadkie książki wydane na Emigracji oraz wydawnictwa będące uzupełnieniem kolekcji archiwalnych
Kolekcja fotograficzna
Ponad 20 tysięcy zdjęć związanych z ważnymi wydarzeniami i postaciami z dziejów Polski
Medale i odznaczenia
Pamiątki związane z wybitnymi Polakami i Amerykanami
Filatelistyka
Znaczki, karty i stemple pocztowe
Prasa
Setki tytułów, w tym największy poza granicami kraju zbiór polskiej prasy niezależnej
Kolekcja Audiowizualna
Filmy dokumentalne i historyczne, kasety VHS, kasety magnetofonowe
Muzeum i galeria obrazów
Muzeum pamiątek historycznych i kolekcja ponas 200 obrazów polskich malarzy

 

W dziale Archiwum można znaleźć katalog zasobów archiwalnych (skatalogowana jest większośc zespołów), zasady korzystania na miejscu i zamawiania kwerend archiwalnych. W dziale Biblioteka jest dostępny internetowy katalog zasobów bibliotecznych (jest już skatalogowane 9 tysięcy z ok 22 tys. książek). W dziale Kolekcje można przczytać informacje o kolekcjach: fotograficznej, medali i odznaczeń, prasy i audiowizualnej. Kolekcje te są w trakcie katalogowania.

 

Osobnym działem jest Archiwum Online, które przedstawia wyniki pracy Działu Digitalizacji Zbiorów Instytutu. Dzięki pracy wielu członków i wolontariuszy Instytutu, poparciu Polonii Amerykańskiej i Instytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prezentujemy dwie wystawy oryginalnych dokumentów: Powstania Śląskie i Kolekcje Archiwalne Online. Wystawa Powstania Śląskie pokazuje część zespołu Archiwów Powstań Śląskich, które zostały zmikrofilmowane przez Archiwum Państwowe w Katowicach. Wystawa Kolekcje Archiwalne Online zawiera rosnącą liczbę zespołow archiwalnych, zeskanowanych i opisanych w Instytucie Piłsudskiego. Oprogramowanie obu wystaw opracowane zostało przez Justynę Dziumę z firmy 3W Serwisy Internetowe w Gliwicach. Zapraszamy!

Dział Publikacje poświęcony jest publikacjom papierowym i elektronicznym Instytutu i jego członków. W dziale Księgarnia można znaleźć książki wystawione na sprzedaż w Instytucie, które można również zamówić przez Internet.

Muzeum i galeria obrazów Instytutu Piłsudskiego są dostępne do zwiedzania na miejscu, w godzinach otwarcia Instytutu. Dział Galeria zawiera kilka artykułow, opis kolekcji i opisy wybranych pozycji. Zapraszamy do odwiedzenia Instytutu i zwiedzenia całego muzeum.

Share

Kalendarz wydarzeń

Last month April 2017 Next month
S M T W T F S
week 13 1
week 14 2 3 4 5 6 7 8
week 15 9 10 11 12 13 14 15
week 16 16 17 18 19 20 21 22
week 17 23 24 25 26 27 28 29
week 18 30

Ciekawe dokumenty

  •  Legitymacja Haliny Buraczewskiej, ochotniczki Strzeleckich Oddziałów Żeńskich, 2 sierpnia, 1914 r.

Każda praca wojenna jest szukaniem zwycięstwa.
- Józef Piłsudski

mkidn_170 

 
bn-170
senat170 ndap_170msz_220 Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego imienia Józefa Piłsudskiego
psfcu_165
City Culture