Europejski Portal Archiwalny

Otwarty niedawno Europejski Portal Archiwów, Archives Portal Europe (APE), zrzesza 63 archiwów z 15 krajów europejskich. Archiwa wnoszą swój wkład w postaci elektronicznie zakodowanych pomocy archiwalnych. Zaletą systemu jest wspólna wyszukiwarka, która pozwala na przeszukiwanie pomocy w całym zespolonym zasobie. Przydatna jest też przeglądarka po jednostkach archiwalnych, pozwalająca na oglądanie sąsiednich zapisów tego samego poziomu, oraz przesuwanie się z poziomu na poziom.

Intrygujące jest użycie standardu EAD do zapisu informacji. EAD, w połączeniu z ISAD(G)  jest bardzo elastycznym systemem kodowania informacji archiwalnych, ale na skutek tej elastyczności występuje nadmierna różnorodność w schemacie zapisu. Prawie każdą informację można zapisać na kilka sposobów, co w kapitalny sposób utrudnia interoperatywność. APE opracował usztywnioną wersję EAD oraz przygotował zestaw narzędzi do konwersji różnych ‘smaków’ EAD w jednolity system, który może byc użyty do wyświetlania informacji i do jej łączenia. Takie narzędzie i standard może się stać podstawą interoperacyjnej wersji EAD.

Głębokość zasięgu APE kończy się na opisie zasobów, który jest tak wyczerpujący jakim go stworzyły archiwa, ale nie daje dostępu do dokumentów. Następnym etapem pracy badacza jest wizyta w odnalezionym archiwum lub podróż po róznych archiwach  i studiowanie oryginałow lub mikrofilmów.  Polska jest reprezentowana w APE przez 10 archiwów, które umieściły tam część swoich katalogów.

Marek Zieliński, 30 czerwca 2012

Może Cię też zainteresować

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs