Pamięć Świata w Wieku Cyfrowym: Digitalizacja i Konserwacja

W dniach 26-28 września 2012 odbyła się w Vancouver konferencja UNESCO “The Memory of the World in the Digital age: Digitization and Preservation”. Wielka konferencja z delegatami z całego świata była częscią obchodów 20-lecia programu UNESCO “Pamięć Świata”. Poprzednia konferencja tego programu odbyła sie w maju 2011 w Warszawie (patrz ciekawy blog na temat tej konferencji).

Temat konferencji - Pamięć Świata w Wieku Cyfrowym - odzwierciedla coraz bardziej rosnące zrozumienie faktu, że na skutek zmian w funkcjonowanu cywilizacji spowodowanych przez komputeryzacje i Internet, rola archiwów i bibliotek zmienia się nieodwracalnie. Model, który działał od czasu Biblioteki Alleksandryjskiej do zaledwie 20 lat temu, ulega gwałtownycm zmianom; konferencja próbuje poszerzyć dyskusję nad tymi zmianiami. Jednym mówców na sesji plenarchej był legendarny Vint Cerf, jeden z ojców Internetu.

Przy szesciu równoległych sesjach w każdym segmencie nawet będąc na konferencji trudno by było opanowac cały materiał (razem odbyły się  4 sesje plenarne, 34 sesje wykładowe i 11 warsztatów i pokazów, nie wspominając o wydarzeniach przed- i pokonferencyjnych). Zakres tematyki może zilustrowac kilka wybranych tematów sesji wykładowych:

  • Misja CODATA: Zachowanie informacji naukowej dla przyszłości
  • Strategie budowania repozytoriów cyfrowych
  • Własność intelektualna a ochrona tradycyjnej wiedzy
  • Metadane i formaty dla digitalizacji i cyfrowego zachowania
  • Digitalizacja w małej i dużej skali: wspólny model konceptualny
  • Zachowanie tradycji i sztuki scenicznej w postaci cyfrowej

Organizatorzy konferencji obiecują, że nagrania referatów pojawią się wkrótce na stronie konferencji. Jeśli takie nagrania się pojawią, postaram się poinformować czytelników

Marek Zieliński, 1 października 2012

Może Cię też zainteresować:

{plusone}

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs