Gala Nagród Instytutu 2011

Instytut Piłsudskiego zorganizował w dniu 8 maja 2011 r. kolejną uroczystą galę, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Podczas której zostały wręczone medale Instytutu za wybitne osiągnięcia w dziedzinach historii, sztuki, nauki oraz osiągnięć w dziedzinie biznesu i działalności na rzecz Polonii. Uroczystość odbyła się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Minister Bogdan Zdrojewski zaszczycił galę swoją obecnością. Na gali byli również obecni posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie RP; delegacja MKiDN w skład której wchodzili Jacek Miler - dyrektor  Departamentu Dziedzictwa Narodowego  oraz Jan Badura i Anna Ceynowa; dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski; prezes Związku Piłsudczyków i Komendant Marszu Szlakiem Kadrówki Jan Kasprzyk oraz Monika Fabijańska z Instytutu Adama Mickiewicza. Na spotkaniu byli obecni liczni przedstawiciele polskich organizacji oraz wiele znanych osób z polskiej społeczności w Nowym Jorku.  W uroczystości uczestniczyło ponad 200 osób.

Galę otworzyła Magda Kapuścińska – prezes Instytutu. Zebrani owacyjnie przywitali wchodzących ministra Zdrojewskiego i konsul generalną Ewę Juńczyk-Ziomecką.  Konsul Generalna w pełnym życzliwości dla Instytutu Piłsudskiego przemówieniu mówiła o misji, którą wypełnia Instytut poprzez działalność na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego, edukacji i popularyzacji historii Polski. Minister Zdrojewski podziękował władzom Instytutu za aktywność  i osiągnięcia oraz  podkreślił ważną rolę Polski i Polonii w Unii Europejskiej szczególnie wobec zbliżającej się prezydencji.

W następnej częsci Minister Zdrojewski wręczał medale przyznane przez władze Polskie. Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał  wiceprezes Instytutu Marek Zieliński. Odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymali artysta Andrzej Kenda, mecenas Przemysław Jan Bloch, konsul Marek Skulimowski oraz Walentyna Janta Połczyńska (odznaczenie w jej imieniu odebrał Teofil Lachowicz). Mecenas Bloch przekazał ministrowi Zdrojewskiemu rękopisy Zygmunta Krasińskiego dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Następnie nastąpiła ceremonia rozdania nagród Instytutu Piłsudskiego, którą poprowadziła dr Iwona Korga - dyrektor wykonawczy instytutu. Następujące osoby otrzymały medale:

Józef Pilsudski Achievement and Leadership Award - dr Izabela Roman, lekarz, zajmująca w przeszłości wysokie stanowiska w medycznych firmach amerykańskich, działaczka w polsko-amerykańskich organizacjach w Chicago,

Wacław Jędrzejewicz History Medal - dr hab. Andrzej Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znakomity historyk, kierownik Pracowni Dziejów Rosji i Europy Wschodniej w Instytucie Historii PAN, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana".

Marie Sklodowska-Curie Science Medal - dr Zbigniew Darżynkiewicz, doktor medycyny, wybitny naukowiec w dziedzinie badań nad rakiem, dyrektor Brander Center Research Institute, autor 650 artykułów naukowych i 13 książek.

Ignacy Paderewski Arts and Music Medal - Andrzej Pityński, rzeźbiarz, twórca pomników polskich bohaterów narodowych w USA i Polsce. Jego dziełem są sławne pomniki, takie jak Katyń 1940 w Jersey City czy Mściciel w Amerykańskiej Częstochowie.

Nagrodzeni ze wzruszeniem, w pięknych słowach dziękowali za nagrody. Wszyscy nawiązywali do rodzinnych tradycji związanych z marszałkiem Piłsudskim. Prof. Nowak dziękując za nagrodę apelował do władz RP, aby na drodze dyplomatycznej upominały się o zwrot dóbr kulturalnych, w tym archiwów przedwojennego Instytutu Piłsudskiego, które wciąż znajdują sie w Rosji.  Andrzej Pityński wspomniał o swoich dziełach takich jak pomnik Ignacego  Paderewskiego w Krakowie oraz płaskorzeźba na urnę, w której umieszczono serce Paderewskiego w Amerykańskiej Częstochowie.

Kolejnym akcentem uroczystości było przekazanie przez prezes Magdę Kapuścińską dyrektorowi Biblioteki Narodowej Tomaszowi Makowskiemu cennych rzadkich książek z XVIII i XIX wieku z kolekcji Instytutu Piłsudskiego. Wśród nich był Modlitewnik Królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV wydany w roku 1765. Dyrektor Makowski podziękował za cenny dar i podkreslił ważną rolę, jaką odgrywa Instytut w zachowaniu polskiego dziedzictwa narodowego i obiecał dalszą współpracę z tą instytucją.

Na zakończenie prezes  Instytutu Piłsudskiego podziękowała sponsorom Gali: Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, Konsulatowi Generalnemu RP, Adamba Imports i Adam Bąk Foundation oraz wszystkim donatorom i tym, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości. Ciepłe słowa skierowała do Violetty Koss, która muzyką Chopina witała gości przychodzących na Galę. Po części oficjalnej, z recitalem Chopinowskim wystąpiła  znana pianistka Magdalena Baczewska. Był to wspaniały koncert  nagrodzony ogromnymi oklaskami.  Po koncercie nastapił poczęstunek i spotkania przy dobrze zaopatrzonym barze obslugiwanym przez wolontariuszki Instytutu.

{plusone}

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs