Tropem Wilczym - Bieg Pamięci

Tropem Wilczym 2016W niedzielę 28 lutego w parku miejskim na Queensie spotkała się liczna grupa Polonii, by uczestniczyć w biegu "Tropem Wilczym", upamiętniajacym męczeństwo "Żołnierzy Wyklętych". Inicjatorem i organizatorem biegu w Nowym Jorku był Instytut Piłsudskiego, który przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Fundacji Wolność i Demokracja, realizującej ten bieg od czterch lat. W tym roku w Polsce i na świecie w biegu uczestniczyło około 40 tysięcy osób.
W organizacji nowojorskiego biegu z ogromnym entuzjazmem uczestniczyła grupa polonijnych biegaczy “Polska Running Team” z jej prezesem, Arturem Tyszukiem, który poświęcił wiele godzin pracy na analizę miejsca biegu, wytyczenie trasy i logistykę związaną z profesjonalnym pomiarem wyników. Był to pierwszy "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w metropolii nowojorskiej.

„Tropem Wilczym” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obejmuje dystans 1963 metry na pamiątkę roku, w którym zginął ostatni "Żołnierz Wyklęty" – Józef Franczak ps. Lalek. Celem  biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Jeszcze w przeddzień biegu Nowy Jork tonął w deszczu, ale w niedzielne przedpołudnie wyjrzało słońce i cały dzień panowała słoneczna, wiosenna pogoda! Do Forest Park przybyli liczni przedstawiciele Polonii, młodzi i starsi. Spodziewano się około 100 uczestników, a tymczasem zarejestrowało się 197 osób dorosłych w wieku od 13- 78 lat oraz około piećdziesięcioro  dzieci w wieku od 1 -12 lat. Przyjechali mieszkańcy Nowego Jorku, stanu New Jersey i Connecticut a nawet delgacja z Kanady. Bieg wsparły drużyny harcerskie wraz z instruktorami, nauczyciele i uczniowie sobotnich polskich szkół dokształacjących, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Wszyscy stanęli na miejscu startu, w czarnych i szarych koszulkach z podobiznami polskich bohaterów, żołnierzy niezłomnych, którzy zostali wyklęci przez władzę PRL: Stefanii Firkowskiej ps. Feluś – 1925-1946, Danuty Sochówny, ps. Rad – 1927-2008, Zygmunta Szendzielarza, ps. Łupaszka – 1910-1951 oraz Łukasza Cieplińskiego ps. Pług - 1913-1951.

 

Atmosfera podczas tego wydarzenia była patriotyczna. Tuż przed startem zebrani z powagą i wzruszeniem odśpiewali hymn Polski. Dorośli mieli do pokonania dystans 1963 metry. Prezes "Runing Team", Artur Tyszuk, pokonał ten dystans ubrany w mundur majora Mariana Frejszmidta 1 Dywizji Pancernej 1 Korpusu Polskiego, wypożyczony ze zbiorów Instytutu. Dzieci rywalizowały ze soba na na trasie 400 metrów. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne pamiątkowe medale z odciśniętą wilcza łapą, zawieszone na biało-czerwonej wstędze. "Polska Running Team" nagrodziła biegaczy statuetkami.

 

Najszybszą wśród kobiet okazala się 14-letnia Karolina Niepokój z wynikiem: 7.41 minut, drugie miejsce zajęła Marta Wawrzusiak, trzecie miejsce przypadło Monice Majcherczyk. Wśród mężczyzn najszybszy był Jaroław Skalik z wynikiem 6.43 minuty, drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno harcerze: Maciej Zielonka i Alexander Rief.

W kategoriach wiekowych wyniki były następujące: Kobiety powyżej 40 lat: pierwsze dwa miejsca: Danuta Prysak i Agata Demchuk, drugie i trzecie: Winia Rybarczyk i Ewa Zalewska. Meżczyźni powyżej 40 lat do mety przybiegli w kolejności: Grzegorz Klepidło, Eugeniusz Kacprzak i Adolf Lawrowski.

Instytut Piłsudskiego zapowiedział organizację kolejnych edycji biegu w następnych latach i ma nadzieję na coraz większy udział tych, którzy zechcą oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym - ich ofiara życia dla Ojczyzny nie może być zapomniana. Dziękujemy wszystkim, którzy poparli tę ważną  ogólnopolską i międzynarodową akcję.

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs