Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych

Zapraszamy na na wykład połączony z promocją książek dr. hab. Piotra Kardeli pt. „Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych”. 20 czerwca (wtorek) o godz. 18:00

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, polsko-amerykańska organizacja działająca w latach 1952-2012, zrzeszająca byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas drugiej wojny światowej. Należała do Światowej Federacji Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Jednym z osiągnięć SPK w Stanach Zjednoczonych było skłonienie amerykańskiego Kongresu do uchwalenia Polish Veterans Rights Legislation, aktu podpisanego przez prezydenta Geralda F. Forda w roku 1976. Prawo to dało polskim byłym żołnierzom przywilej hospitalizacji w szpitalach weteranów.

Piotr Kardela (ur. 1968) – absolwent Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii; dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Zajmuje się badaniami dziejów polskiej emigracji niepodległościowej na Zachodzie i działalnością komunistycznego aparatu represji. Autor ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz sześciu książek. Ostatnio wydał: "Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych w latach 1953–1990" (Olsztyn-Białystok 2015) i "Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych 1953-2012" (Olsztyn-Białystok-Warszawa 2017). Redaktor i współautor m.in. informatora personalnego IPN pt. "Twarze olsztyńskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Olsztynie" (Białystok 2007).

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs