Get Adobe Flash player

Wybierz język

Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wyszukiwarka

Foto album

Zobacz nas na...

Facebook

yt-brand-standard-logo-95x40

120px-wikipedia-puzzleglobe-v2.svg twitter_logo_blue
120px-wikipedia-puzzleglobe-v2.svg  
Archnet

Józef Chełmoński - "Czwórka"

alt

Józef Chełmoński (1849-1914) - "Czwórka",
Olej, płótno, 1881 /?/, 97 x 233 cm

Jeden z najwrażliwszych na rodzime klimaty artystów polskich, wielki pejzażysta i malarz scen rodzajowych, swe najlepsze lata (1875 – 1887) spędził w Paryżu. Tam, z dala od ojczyzny, namalował szereg zdumiewająco żywych obrazów ukazujących kraj w całym bogactwie i różnorodności jego natury i obyczaju. Artysta obdarzony fenomenalną pamięcią malował w Paryżu, gdzie rozkwitał wówczas impresjonizm, na który Chełmoński w ogóle nie zwrócił uwagi, realistyczne sceny z życia codziennego w Polsce, targi końskie, rolników i pasterzy w polach, kuligi i szumne powroty z dworskich balików. Z czasem zyskał sobie Chełmoński w Paryżu znaczne uznanie i zamożną klientelę, szczególnie amerykańską, która chętnie nabywała jego dzieła dla ich świetnego warsztatu i modnej wtedy polsko-kresowej egzotyki.

Niewątpliwie najpopularniejszym obrazem Chełmońskiego jest słynna „Czwórka” (1881) zdobiąca dzisiaj wielką salę galerii malarstwa polskiego w krakowskich Sukiennicach. Na wprost widza pędzą cztery, naturalnej wielkości konie powożone zawadiacko przez młodego woźnicę, poza którym widoczny jest prowincjonalny panek, kresowy szlachciura, wyraźnie rozkoszujący się szaloną jazdą podczas której, udaje się być może na karty do sąsiada, wypala sobie spokojnie swoją fajkę na długim cybuchu. Rozpędzone zwierzęta, ukazane w trudnych skrótach perspektywicznych, wręcz unoszą się nad ziemią, błotnistą i śliską, sprawiając wrażenie, że za chwilę wpadną na nas nie dając nam najmniejszej szansy uskoczenia przed ich wzniesionymi wysoko kopytami.

Obraz wyraźnie antycypujący iluzjonizm kina z jego szerokim, panoramicznym ekranem, porusza nasze wrażenia zarówno wzrokowe, jak słuchowe; patrząc na te scenę wręcz słyszymy tętent kopyt, turkot bryki, pokrzykiwania woźnicy i rżenie koni, a błotnista, szara, jesienna auraobrazu przejmuje nas chłodem i napawa dziwną melancholią.

Tadeusz Dobrowolski, wielki znawca polskiego malarstwa XIX wieku, słusznie napisał, ze „Czwórka” „demonstruje takie napięcie żywiołowego wprost ruchu, ze może uchodzić za typowy przejaw polskiego temperamentu i szlacheckiego zawadiactwa.” (T.Dobrowolski, Nowoczesne malarstwo polskie, t.II, Wrocław-Kraków1960, s.159).

Obraz w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego, stanowi bardzo wierną i nadzwyczaj efektowną autorską replikę krakowskiego oryginału, zapewne wykonaną w Paryżu na zamówienie amerykańskiego nabywcy.

Share

Kalendarz wydarzeń

Last month September 2015 Next month
S M T W T F S
week 36 1 2 3 4 5
week 37 6 7 8 9 10 11 12
week 38 13 14 15 16 17 18 19
week 39 20 21 22 23 24 25 26
week 40 27 28 29 30
Labor Day
Pn Wrz 07
Film " Amerykański Korespondent"
Wt Wrz 08 @19:00

Ciekawe dokumenty

  • Pismo marszałka Ferdynanda Focha do szefa Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce, gen. Paula Henrysa, o przesłanie oficera swego sztabu dla zdania relacji o sytuacji armii polskiej. Rząd francuski upoważnia Misję do udzielenia rządowi polskiemu i Naczelnemu Dowództwu WP wszelkiej możliwej pomocy. Widoczna odręczna notatka gen. Maxime Weyganda, Belgia, Spa, lipca, 1920 r.

U nas ludzie nie są przyzwyczajeni do ponoszenia konsekwencji swych czynów i słów.
- Józef Piłsudski

 

mkidn_170 

 
bn-170 ndap_170msz_220 wspolnotapolska_120

 

thumb_znak_BZWBK_SANTANDER

 

psfcu_165