Biuro Instytutu jest otwarte. Osoby zainteresowane odwiedzeniem Instytutu bądz skorzystaniem z archiwum prosimy o wcześniejsze umówienie się:

tel: 212 505 9077 lub email: office@pilsudski.org

 

Zapisz się na newsletter!

youtube facebook twitter

Galeria zdjęć

Józef Piłsudski w filatelistyce

 

 

Wolontariusz Andrzej Ziobroń przemawia podczas otwarcia wystawy.

 

W dniu 29 marca br. w Instytucie odbyła się pierwsza impreza z okazji obchodów „60-tej rocznicy powstania Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce”. 
W części oficjalnej, Prezes Instytutu Jacek Gałązka przedstawił historię i okoliczności powstania Instytutu w Nowym Jorku, po czym odbyła się miła uroczystość nagradzania wolontariuszy okolicznościowym plakatem z wizerunkiem Marszałka, wykonanym przez znanego w środowisku amerykańskim artystę, Rafała Olbińskiego.

W dalszej części, wolontariusz Instytutu, Andrzej Ziobroń wygłosił słowo wstępne o wystawie, właścicielu kolekcji Alfredzie Szeblu, nawiązał do historii powstania muzeów i pierwszych zbiorów gromadzonych w świątyniach i domach patrycjuszy. 
Zbiór Alfreda Szebla na wystawie inaugurującej obchody 60-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

 

Następnie zebrani oglądali przygotowaną wystawę, obejmującą 18 ram wystawowych, w których umieszczono 182 karty. Początek ekspozycji przedstawia dokumenty dotyczące pobytu Piłsudskiego na zesłaniu na Syberii, np. pismo z dnia 7 stycznia 1888 r., którym Gubernator Irkucka informuje Departament Policji, że najwyższym rozkazem z dnia 8 kwietnia do Wschodniej Syberii został zesłany Józef Piłsudski, na pobyt pod jawnym nadzorem policyjnym i zamieszkał od 11 grudnia w miejscowości Kireńsk. 

Zbiór znaczków, chociaż nie pokazany w całości, uchodzi za najbardziej kompletny zbiór wszystkich wydań polskich związanych z Piłsudskim. Zawiera między innymi cięte wydania i próby kolorów z 1928 r., nr 235 czwórka na dużym arkuszu, 20 lecie wymarszu Legionów ręcznie perforowane, wydania żałobne w odmianach (mały i duży krzyż), pamiątki z sypania kopca, statek „J. Piłsudski”, XXV rocz. wymarszu legionów, odmiany z bloczkiem, poczta obozu Woldenberg IIC z próbami, poczta solidarnościowa, naklejki patriotyczne i współczesne wydania.

Na wystawie można było nabyć plakat okolicznościowy z podpisem wspomnianego wyżej artysty Rafała Olbińskiego, koperty FDC ze znaczkiem Instytutu i skasować je specjalnym stemplem okolicznościowym, zaprojektowanym na jubileusz 60-lecia. Stempel ten będzie w użyciu przez cały rok na wszelkiej wychodzącej z Instytutu korespondencji.

Wystawa będzie czynna w miesiącu maju. Można ją oglądać w godzinach otwarcia Instytutu, a najlepiej po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W późniejszym okresie wystawa będzie eksponowana we fragmentach okresowo wymienianych.
PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs