Wieniawa-Długoszowski

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprasza wszystkich zainteresowanych we wtorek, 4 października 2011 o godzinie 18:30 na wykład Wojciecha Grochowalskiego pt. 

Jego Ekscelencja dr Bolesław Wieniawa-Długoszowski

W programie wykład przedstawiający zarys biografii dyplomatycznej gen. dyw. dr. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, ilustrowany zdjęciami,  fragmentem filmu oraz wystawą o bohaterze wykładu i o dyplomacji II Rzeczypospolitej.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942) – żołnierz, poeta, dyplomata; z wykształcenia lekarz. Jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, kierowany przez niego do wielu poufnych misji specjalnych i dyplomatycznych, począwszy od czasów Legionów Polskich i I wojny światowej. W latach 1921-1922 attache wojskowy w Bukareszcie, w latach dwudziestych i trzydziestych delegat w kilkudniowych ważnych misjach zagranicznych do Francji, Wiednia, do Watykanu; zaangażowany w przygotowania i rozeznania tzw. wojny prewencyjnej z Niemcami w 1932 r., wreszcie znakomity ambasador RP przy Kwirynale w Rzymie w latach 1938-1940.

Wojciech Grochowalski (1958) – wydawca, redaktor naczelny czasopisma „Kultura i Biznes” wydawanego w Łodzi, autor książek i publikacji o gen. Wieniawie, o historii Łodzi i Polski. Organizator ‘Rubinstein Piano Festivalu’ w Łodzi, mieście urodzenia znakomitego pianisty Artura Rubinsteina (także przyjaciela gen. Wieniawy), animator kultury, organizator koncertów patriotycznych, dziennikarz, publicysta.

Prezentacja odbędzie się w galerii Instytutu Piłsudskiego.

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs