Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce po raz kolejny przyznał nagrody wybitnym przedstawicielom nauki i sztuki.  

W tym roku medale Instytutu Piłsudskiego otrzymają następujące osoby:

  • Zofia Kłopotowska, redaktor naczelna tygodnika Kurier Plus, absolwentka wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1987 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie od roku 1990 współpracuje z tygodnikiem Kurier Plus. Redaktor Z. Kłopotowska zostanie uhonorowana nagrodą Marshal Józef Piłsudski Leadership and Achievement Award za jej wyjątkowe osiągnięcia w wydawaniu i zarządzaniu tygodnikiem Kurier Plus.Pilsudski230.gif
  • Jack Fairweather, dziennikarz i autor bestsellerowej książki "The Volunteer," która opisuje niezwykłą misję rotmistrza Witolda Pileckiego w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Książka J. Fairweathera przybliża czytelnikom anglojęzycznym historię niezwykłego bohatera, który stworzył siatkę konsiracyjną w obozie oraz zebrał informacje o „ostatecznym rozwiązaniu kwesti żydowskiej”. Jack Fairweather zostanie uhonorowany Joseph Conrad Literature Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury i za przybliżenie czytelnikom anglojęzycznym historii Rotmistrza Witolda Pileckiego.

thumb_JOSEPH-CONRAD-LITERATURE-AWARD.jpg

Instytut Piłsudskiego zorganizował w dniu 8 maja 2011 r. kolejną uroczystą galę, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Podczas której zostały wręczone medale Instytutu za wybitne osiągnięcia w dziedzinach historii, sztuki, nauki oraz osiągnięć w dziedzinie biznesu i działalności na rzecz Polonii. Uroczystość odbyła się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Minister Bogdan Zdrojewski zaszczycił galę swoją obecnością. Na gali byli również obecni posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie RP; delegacja MKiDN w skład której wchodzili Jacek Miler - dyrektor  Departamentu Dziedzictwa Narodowego  oraz Jan Badura i Anna Ceynowa; dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski; prezes Związku Piłsudczyków i Komendant Marszu Szlakiem Kadrówki Jan Kasprzyk oraz Monika Fabijańska z Instytutu Adama Mickiewicza. Na spotkaniu byli obecni liczni przedstawiciele polskich organizacji oraz wiele znanych osób z polskiej społeczności w Nowym Jorku.  W uroczystości uczestniczyło ponad 200 osób.

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs