Instytut w mediach

USA: 250 uczestników biegu „Tropem wilczym” w Nowym Jorku

29 lutego 2016, Super Stacja

“Frekwencja przeszła nasze wszelkie oczekiwania. Spodziewaliśmy się najwyżej stu osób. Atmosfera była wspaniała, niesamowity entuzjazm, pogoda piękna, bardzo dużo dzieci. Co najważniejsze, czcimy pamięć pomordowanych przez komunę żołnierzy i będziemy to powtarzać co roku” – powiedziała PAP po biegu dr Magda Kapuścińska, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - organizatora biegu.

Instytut Piłsudskiego w nowej siedzibie!

26 czerwca 2015, Radio Rampa

26 czerwca 2015 roku, miejsce miało otwarcie nowej siedziby Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Nowa siedziba mieści się przy 138 Greenpoint Ave. w lokalu użyczonym pod wynajem przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

Instytut Piłsudskiego oficjalnie na Greenpoincie

28 czerwca 2015, Super Express

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oficjalnie zainaugurował działalność w nowej, greenpoinckiej siedzibie. Z tej okazji w budynku mieszczącym się przy 138 Greenpoint Avenue odbyła się kameralna uroczystość.

Kolekcja sztuki w nowej siedzibie Instytutu

18 czerwca 2015, Kurier Plus

Prace związane z urządzaniem nowej siedziby Instytutu Piłsudskiego powoli zbliżają się do końca.

Archiwa i książki ułożone zostały na półkach, część czasopism znalazła już swoje miejsce. Cenne obiekty muzealne pięknie prezentują się w gablotach, powstaje pracownia digitalizacji. Wiceprezes Marek Zieliński zorganizował serwerownię, w której na specjalnych dyskach zapisywane są digitalizowane kolekcje.

Złożono kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego w P-SFUK na Greenpoincie

12 maja 2015, Radio Rampa

12 maja 2015 roku mija 80-ta rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, który należy do Instytutu Piłsudskiego, a w tej chwili usytuowany jest w oddziale Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie, złożono uroczyście kwiaty. Przypomnijmy, że Instytut Piłsudskiego mieści się już w budynku sąsiadującym z oddziałem Naszej Unii na Greenpoincie, które to pomieszczenie wynajmowane jest od Unii.

Instytut Piłsudskiego w Ameryce. Ty też możesz pomóc rozpakować cenne zbiory

13 maja 2015, Super Express

Zakończyła się przeprowadzka Instytutu Piłsudskiego, który z Manhattanu trafił do nowej siedziby w sercu polskiej dzielnicy - przy 138 Greenpoint Avenue. Obecnie poszukiwani są wolontariusze, którzy pomogą poukładać cenne zbiory.

Instytut Piłsudskiego w nowej siedzibie

8 maja 2015, Kurier Plus

Nowe pomieszczenie, które Instytut wynajmuje od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, zostało przebudowane tak, aby wyglądało reprezentacyjnie, a jednocześnie było funkcjonalne. Pomagało nam w tym pro-bono dwoje architektów Beata Tatka i Wojciech Oktawiec, a prace wykonywała firma Victoria Consulting, kierowana przez Dariusza Knapika. Koszty tej przeróbki są duże, około 250 tysięcy dolarów. Część tej sumy mamy nadzieję otrzymać od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Fundację na Rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego.

Instytut Piłsudskiego w Ameryce - spotkanie przeszłości z przyszłością

30 października 2014, Polska Agencja Prasowa

Od ponad siedemdziesięciu lat w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce przeszłość spotyka się z przyszłością. Wkrótce nowojorska placówka archiwalno-badawcza zmieni siedzibę, co jej kierownictwo traktuje jako nowe wyzwanie, ale też otwarcie na nowe możliwości.

Instytut Józefa Piłsudskiego podpisał umowę z P-SFUK

29 października 2014, Radio Rampa

29 października 2014 roku podpisana została umowa o wynajem lokalu przy 138 Greenpoint Ave. na Brooklynie, pomiędzy władzami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej a władzami Instytutu Józefa Piłsudskiego. Lokal wynajęty został na potrzeby Instytutu i będzie stanowił jego siedzibę od roku 2015. Przeprowadzka rozpocznie się już w styczniu.  Budynek przy 138 Greenpoint Ave. sąsiaduje z oddziałem P-SFUK i pierwszą siedzibą Naszej Unii przy 140 Greenpoint Ave.

Instytut Piłsudskiego przenosi się na Greenpoint

29 paźdzeirnika 2014, GreenpointPL

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, który traci swoją wieloletnia siedzibę na Manhattanie, znalazł nowy dom na Greenpoincie. Stało się to możliwe dzięki pomocnej dłoni, którą tej zasłużonej instytucji podała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. 

Instytut Piłsudskiego przygotowuje się do zmiany siedziby

24 października 2014, Nowy Dziennik

Od kwietnia przyszłego roku Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce będzie miał swoją siedzibę na Greenpoincie. Aktualnie gromadzone są środki finansowe potrzebne do przeprowadzenia kosztownej przeprowadzki, a także na dalszą działalność organizacji.

Instytut Piłsudskiego od kwietnia na Greenpoincie

23 wrzesnia 2014, Radio Rampa

Już od kwietnia 2015 roku Instytut Piłsudskiego operował będzie ze swojej nowej lokalizacji przy 138 Greenpoint Ave. na Brooklynie. Instytut swój lokal wynajmować będzie od Polsko-Slowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, do której należy pomieszczenie.

Największa polonijna instytucja finansowa chce pomóc. Instytut Piłsudskiego znajdzie nowy dom na Grenpoincie

21 września 2914 - Super Express

Wszystko wskazuje na to, że kończą się kłopoty ze znalezieniem lokalizacji dla Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, który ma opuścić swoją siedzibę na Manhattanie. Już na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się przeprowadzka do nowego lokum, które Instytutowi wynajmie Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Nowym adresem Instytutu będzie 138 Greenpoint Avenue. Pomieszczenia zostaną udostępnione na zasadzie wynajmu.

Nagrody Instytutu Piłsudskiego dla wybitnych Polaków

12 czerwca 2014 - Nowy Dziennik

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zorganizował w piątek, 6 czerwca, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie Galę Nagród 2014, pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce rozdał nagrody

9 czerwca 2014 - Polskie Radio (Chicago)

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce uhonorował dr Jana Czekajewskiego  nagrodą Józef Pilsudski Achievement and Leadership Award, prof. Tadeusza Massalskiego (Marie Skłodowska – Curie Science Medal), dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka (Wacław Jędrzejewicz History Medal), Tadeusza Płużańskiego (Joseph Conrad-Korzeniowski Literature Medal) oraz  artystę  i społecznika  Janusza Skowrona (Ignacy Paderewski Art and Music Medal).

Gala Nagród Instytutu Józefa Piłsudskiego

9 czerwca 2014 - Radio Rampa

W piątek, 6 czerwca w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyła się Gala wręczenia nagród Instytutu Józefa Piłsudskiego. Gala była również uroczystością poświęconą uczczeniu 71. rocznicy istnienia Instytutu.

Nagrody Instytutu Józefa Piłsudskiego

9 czerwca 2014, Polskie Radio NYC

Świadkami tej niezwykłej uroczystości było ok. 200 osób zgromadzonych w salonach Konsulatu. Gala nagród jest dorocznym świętem Polonii zorganizowanym pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jest też okazją do zapoznania się z dorobkiem nagradzanych osobowości, które wniosły wybitny wkład w różne dziedziny życia.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce nagrodził wybitnych Polaków

7 czerwca 2014 - Super Express

Oto oni! Nowojorski Instytut Józefa Piłsudskiego podczas piątkowej uroczystości w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku przekazał nagrody dla...

Nagroda dla Janusza Skowrona

6 czerwca 2014 - Kolbuszowski Magiel

Dzisiaj w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbędzie się gala wręczenia nagród wybitnym osobowościom, które wniosły znaczący wkład w różne dziedziny życia. Organizatorem tej wyjątkowej uroczystości jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, który od lat wyróżnia tych, którzy dzięki pracy i ogromnemu zaangażowaniu mają wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii, nauki, polityki i działalności na rzecz Polonii.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk nagrodzony przez Instytut Piłsudskiego w Ameryce

6 czerwca 2014 - wiadomości IPN

W zeszły piątek Instytut Piłsudskiego w Ameryce nagrodził wybitnych Polaków. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Głos w sprawie Instytutu Józefa Piłsudskiego

15 lutego 2014, Kurier Plus

Wielkim zaskoczeniem była dla mnie wiadomość, że centralne władze Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) z centralą w Chicago, postanowiły sprzedać swoje dwa budynki znajdujące się w metropolii nowojorskiej, tj. kamienicę przy 180 Second Avenue na Manhattanie oraz piękny budynek na Greenpoincie, przy 155 Noble Street.

Instytut Piłsudskiego - ważny dla Polski i Polaków

1 lutego 2014, Kurier Plus

Rusza kampania zbierania funduszy na siedzibę Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

Przez ostatnie 20 lat Związek Narodowy Polski wynajmował Instytutowi Piłsudskiego w Ameryce lokal w swoim budynku przy 180 Second Ave. na Manhattanie - pobierając niewygórowany czynsz.

“Gwiazdka” w Instytucie Piłsudskiego

17 grudnia 2014, Nowy Dziennik

Przedświąteczne spotkanie w Instytucie Józefa Piłsudskiego przy 2 Avenue na Manhattanie – czyli tradycyjna "Gwiazdka" – odbyło się w niedzielę, 8 grudnia. Było gwarnie, sympatycznie i nastrojowo, co jednoznacznie dowodzi, że Instytut ma wielu przyjaciół, sympatyków i wspierających go wolontariuszy.

Instytut Piłsudskiego szuka nowej siedziby

11 grudnia 2013, Nowy Dziennik

Budynek przy 180 Second Avenue na Manhattanie, w którym od 20 lat siedzibę ma Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, został w październiku wystawiony na sprzedaż przez właściciela – Polski Związek Narodowy. Instytut ma umowę na wynajem do kwietnia 2015 r., ale już przygotowuje się do poszukiwań nowego lokalu.

Instytut Piłsudskiego uczcił pamięć prof. Wacława Jędrzejewicza

7 grudnia 2013, Kurier Plus

22 listopada 2013 r. w salonach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystooeæ zorganizowana przez Instytut Piłsudskiego w Ameryce z okazji 120. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci prof. Wacława Jędrzejewicza, współzałożyciela Instytutu, któremu służył z oddaniem przez 50 lat.

Założyciel i prezes Instytutu Piłsudskiego uhonorowani

25 listopada 2013, Nowy Dziennik

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się w piątek uroczystość z okazji 120. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci prof. Wacława Jędrzejewicza – założyciela Instytutu Piłsudskiego w Ameryce. Podczas jubileuszu prezes tej instytucji dr Magda Kapuścińska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Skarbnica wiedzy o Polsce i amerykańskiej Polonii

1 listopada 2013, Biały Orzeł

11 pażdziernika 2013 roku w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyły się obchody 7o-lecia Instytutu Piłsudskiego. Do konsulatu przybyło ponad 200 gości, wśród nich przedstawiciele licznych instytucji polonijnych, w tym Elżbieta Baumgarten z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i dr Janusz Romański z Polskiego Uniwersytetu Ludowego, który wręczył prezes Instytutu Dr Magdzie Kapuścińskiej specjalny dyplom z okazji jubileuszu.

O myśleniu kategoriami pro publico bono

23 października 2013, Nowy Dziennik

11 października br. na łamach „Nowego Dziennika” ukazał się artykuł pt. „PNA sprzedaje nowojorskie nieruchomości”, w którym nieco miejsca poświęcono Instytutowi Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, dając niedwuznacznie do zrozumienia, że zapowiadana zmiana właściciela budynku przy 180 Second Avenue może mieć wpływ na dalsze losy tej szacownej i zasłużonej instytucji. Tak się akurat złożyło, że tekst ukazał się równocześnie z obchodami 70. rocznicy powołania do życia Instytutu, w których uczestniczyło kilkaset osób głównie z Polonii amerykańskiej, ale i miejscowego środowiska naukowego.

Instytut Piłsudskiego ma 70 lat

19 października 2013, Kurier Plus

Instytut Piłsudskiego w Ameryce ma już 70 lat! Powstał 4 lipca 1943 r. w Nowym Jorku z inicjatywy emigrantów wojennych z Polski –- bliskich współpracowników w Marszałka i wybitnych Amerykanów w polskiego pochodzenia.

Nowy Jork. Wspaniały jubileusz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

14 pażdziernika 2013, Super Expres

Największy sukces Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku? Że istniejemy, rozwijamy się i wspólnie mamy się gdzie spotkać. A powód do żalu? Że nie mamy siedziby na własność... To pytania z sali podczas sobotniego sympozjum naukowego z okazji 70-lecia szacownej organizacji oraz odpowiedzi Krzysztofa Langowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.

70 Lecie Instytutu Piłsudskiego - rozmowa z Iwoną Korgą i Markiem Zielińskim

12 września 2013, Nowy Dziennik (NDTV)

W czwartek 12 września rozmawiamy z dr Iwoną Korgą, dyrektor Instytutu Piłsudskiego oraz dr. Markiem Zielińskim – wice-prezesem, o 70. rocznicy powstania Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

70 lat Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

30 sierpnia 2013, Nowy Dziennik

4 lipca 1943 r. powstał Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Myślą przewodnią twórców i działaczy Instytutu było stworzenie organizacji będącej kontynuacją założonego w Warszawie w 1923 roku Instytutu Badań Najnowszej Historii Polski, przemianowanego w 1936 roku na Instytut Józefa Piłsudskiego.

Instytut Piłsudskiego apeluje o pomoc

5 sierpnia 2013, Nowy Dziennik

Władze nowojorskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego zwróciły się do Polonii z apelem o pomoc finansową na dalszą digitalizację swoich zasobów archiwalnych. "Nasza sytuacja stała się krytyczna. Nie chcielibyśmy przerywać pracy, z której wyników już w tej chwili korzysta 20 tysięcy badaczy historii rocznie" – czytamy w odezwie.

Instytut Piłsudskiego w Ameryce ma 70 lat

13 lipca 2013, Kurier Plus

5 czerwca 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie i w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska
odbyły siê uroczyste obchody 70 rocznicy powstania Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Biblioteka Narodowa wyróżniona medalem Merentibus

7 czerwca 2013, Biblioteka Narodowa

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce uhonorował Bibliotekę Narodową prestiżowym medalem Merentibus, nadawanym osobom i instytucjom współpracującym i wspierającym Instytut. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 5 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas gali jubileuszowej 70-lecia Instytutu. W imieniu BN medal przyjęła z rąk prezes Instytutu dr Magdaleny Kapuścińskiej Ewa Potrzebnicka, zastępca dyrektora BN do spraw ochrony i udostępniania zbiorów.

Profesor Mieczysław Mąkosza laureatem „Marie Skłodowska-Curie Science Medal” przyznanego przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce

5 czerwca 2013, Aktualności Instytutu Chemii Organicznej POlskiej Akademii Nauk

Nagrodę „Marie Skłodowska-Curie Science Medal”, przyznawaną za wybitne osiągnięcia naukowe, otrzymał profesor Mieczysław Mąkosza, emerytowany pracownik IChO PAN i wieloletni dyrektor Instytutu.

Medal „Merentibus” dla Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych

5 czerwca 2013, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

5 czerwca 2013 r. podczas obchodów na Zamku Królewskim 70-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych otrzymał od Prezesa Instytutu – Pani Magdy Kapuścińskiej medal „Merentibus”.

IPN nagrodzony medalem „MERENTIBUS” Instytutu Józefa Piłsudskiego – Warszawa, 5 czerwca 2013 r.

5 czerwca 2013, Instytut Pamięci Narodowej

W trakcie specjalnej ceremonii na Zamku Królewskim w Warszawie Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce przyznał wyróżnienia szczególnie zasłużonym osobom i instytucjom. Instytut Pamięci Narodowej został – w uznaniu jego szczególnych zasług dla rozwoju i działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego – nagrodzony medalem „MERENTIBUS” (zasłużony). Członek Rady IPN prof. Andrzej Chojnowski otrzymał natomiast Wacław Jędrzejewicz History Medal.

Konstytucja 3 Maja

3 maja 2013, Nowy Dziennik (NDTV)

"Rozmowa dyrektorem wykonawczym Instytutu dr. Iwoną Korgą"

Szkolna wycieczka do Instytutu Piłsudskiego

7 maja 2013, Nowy Dziennik

W programie nauczania historii w klasach siódmych szkół polonijnych, okres XX-lecia międzywojennego i sylwetka Józefa Piłsudskiego to obowiązkowe tematy. Wizyta w Instytucie Piłsudskiego to okazja do pogłębienia wiedzy z tego okresu.

Teraz My / Time For Us

28 maja 2013, Nowy Dziennik (NDTV)

We wtorek 28 maja naszym gościem jest Agnieszka Petla, z którą rozmawiamy o stowarzyszeniu Teraz My/Time for Us działającym przy Instytucie Józefa Piłsudskiego.

Praktyki w Nowym Jorku i Jubileusz Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

29 kwietnia 2013, Alma Mater

W numerze 156-157 (kwiecień - maj 2013) Alma Mater, miesięcznika Uniwersytu Jagiellońskiego, ukazały się 2 artykuły Mileny Kalczyńskiej która odbywała praktyki  w Instytucie. 

Każdy student kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zobowiązany jest odbyć między czwartym a piątym semestrem studiów 20-dniowe praktyki biblioteczne. Moje doświadczenie postanowiłam zdobywać w bibliotece Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, mającego siedzibę w Nowym Jorku.

Nasz profesor

22 lutego 2013, Nowy Dziennik, Przeglad Polski

Najważniejszą osobą w Instytucie był profesor Jędrzejewicz – przewodnik dla wszystkich – szanowany, czarujący i bardzo lubiany człowiek, najważniejszy autorytet w sprawach historii, polityki, a także ludzkich.

Instytut Piłsudskiego odwiedzili kolędnicy

9 grudnia 2012, Nowy Dziennik

Świąteczny opłatek w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku to wieloletnia tradycja. Na tegorocznym gości spotkała wesoła niespodzianka.

11 listopada z dłonią na sercu

17 listopada 2012, Nowy Dziennik

Z dłonią na sercu zaśpiewano "Pierwszą brygadę" w niedzielę, 11 listopada, w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak właśnie, jak objaśniła prezes Instytutu dr Magdalena Kapuścińska, śpiewał "Pierwszą brygadę" prof. Wacław Jędrzejewicz, jeden z założycieli Instytutu Piłsudskiego i współpracownik marszałka Piłsudskiego.

Jestem szczęśliwa, że tu jestem

23 czerwca 2012, Nowy Dziennik, Weekend

W dodatku "Weekend" Nowego Dziennika z dnia 23 czerwca 2012 ukazał aię wywiad z prezesem Magda Kapuścińską:

... i póki będę miała siły, póki mnie będą wybierać, to tu będę. A na pewno do 2014 roku, bo rok wcześniej organizujemy w Polsce na Zamku Królewskim wielkie rocznicowe uroczystości.

Magda Kapuścińska na "Kanapie" Nowego Dziennika

16 czerwca 2012, Nowy Dziennik, "Kanapa"

W sobotę 16 czerwca gościem programu KANAPA była dr Magda Kapuścińska, prezes zarządu Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, jednej z najważniejszych placówek polskich poza granicami naszego kraju, mającej swą siedzibę w Nowym Jorku (ndtv sobota 16 czerwca 2012).

Doniesienia prasowe o nagrodach Instytutu Piłsudskiego 2012

Czerwiec 2012

Gala i nagrody Instytutu Piłsudskiego, Kurier Plus, 16 czerwca 2012

USA. Senator Barbara Mikulski wśród zasłużonych dla Polski, PAP, Gazeta Wyborcza, 6 czerwca 2012

Senator Barbara Mikulski wśród zasłużonych dla Polski, Wiadomości WP.PL, 6 czerwca 2012

Nagrody wybitnym osobistościom, Wywiad radiowy z Iwoną Korga, Polskie Radio NYC, 2 czerwca 2012

Instytut Józefa Piłsudskiego nagrodził Matyjaszewskiego, Snydera i Mikulski. Za wspieranie Polski, serwis PolskaTimes.pl, 6 czerwca 2012

Barbara Mikulski z nagrodą, Radio Zachód, 6 czerwca 2012

Nowy Jork. Senator Barbara Mikulski nagrodzona za wspieranie Polski, portal Informacje USA, 6 czerwca 2012

Senator Barbara Mikulski wśród zasłużonych dla Polski, Nowy Dziennik, 7 czerwca 2012

Amerykańska senator z medalem Piłsudskiego, Wprost 24, 7 czerwca 2012

Prof. Matyjaszewski z medalem Piłsudskiego, 43Bis, Dziennik Internetowy - Konstantynów Łódzki, 7 czerwca 2012

Senator B. Mikulski wśród zasłużonych dla Polski, Deon.pl, przedruk za PAP, 7 czerwca 2012

Instytut Piłsudskiego dziś

Czerwiec 2012, Przegląd Polski

W czerwcowym (2012) wydaniu "Przegladu Polskiego", dodatku kulturalnego "Nowego Dziennika" ukazał sie obszerny wywiad z Iwoną Korgą, dyrektor wykonawczą Instututu"

Cele i misja Instytutu Piłsudskiego od 1943 r. pozostają nie zmienione. Jest to przede wszystkim gromadzenie, przechowywaie, zabezpieczanie i opracowywanie zbiorów archiwalych i bibliotecznych dotyczących Polski i Polonii. ... Z biegiem lat zmieniają się tylko sposoby realizacji celów Instytutu, tak jest np. w dziedzinie publikacji. Instytut wydaje teraz sporadycznie książki, ponieważ przodują w tym wydawnictwa polskie – często opierając się na źródłach historycznych z Instytutu. ... Zmieniły się także zasady opracowywania zbiorów. Jesteśmy te raz w świecie elektronicznych katalogów bibliotecznych, materiałów źródłowych online i elektronicznej informacji archiwalnej.

Wizyta w Łodzi dr Magdy Kapuścińskiej, prezes Instytutu Józef Piłsudskiego w Nowym Jorku

4 kwietnia 2012, Instytut Pamięci Narodowej

W dniu 4 kwietnia 2012 r. w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wizytę złożyła przebywająca w tych dniach w Łodzi dr Magda Kapuścińska, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, od 2009 r. Kustosza Pamięci Narodowej.
W spotkaniu – obok dyrektora i pracowników Oddziału – udział wzięli prof. dr hab. Maria Magdalena Blombergowa, przewodnicząca Rady Programowej Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w okręgu łódzko-kaliskim oraz Andrzej Terlecki, prezes Środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i zastępca przewodniczącego Zarządu łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Piłsudski dla przyjaciół

17 grudnia 2011, Kurier Plus

8 grudnia, dziêki inicjatywie i życzliwości pana Ambasadora Witolda Sobkowa w eleganckiej rezydencji Stałej Misji RP przy ONZ Instytut Józefa Piłsudskiego zorganizował uroczyste wydarzenie "Pilsudski Institute for Friends". Urządzając to spotkanie Instytut pragnął podziękować sponsorom, przyjaciołom i sympatykom za ich serce i przyjaźń.

Polonijny Nowy Jork

29 października 2011, Kurier Plus

Artykuł Iwony D. Korgi w Kurierze Plus, (29 października 2011, str. 7) o Sympozjum:

22 października odbyło się sympozjum naukowe pt. Polonijny Nowy Jork, które zostało zorganizowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego
pod patronatem Marszałka Senatu RP – Bogdana Borusewicza.

Tajna Depesza w Internecie

27 października 2011, Dziennik Polski

W Londyńskim Dzienniku Polskim (Czwartek, 27 października 2011) opublikowany został wywiad Elżbiety Sobolewskiej z wiceprezesem Markiem Zielińskim.

Marek Zieliński jest wiceprezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, a jego głównym zadaniem jest digitalizacja archiwów. Jak sam mówi, zajmuje się przenoszeniem archiwum z XIX w. do XXI. Niedawno pracował przez tydzień w londyńskim IJP, który również przymierza się do konwersji swoich zbiorów w formę cyfrową i udostępnienia ich w Internecie.

Oni Szli Szarymi Szeregami

27 lipca 2011

Relacja radiowa Moniki Galik z projekcji filmu o Szarych Szeregach w Instytucie Piłudskiego, opublikowana 27 lipca 2011 w nowojorskim portalu młodzieżowym Nasza Ściana

Bohaterowie filmu wspomnieniami wracaja do czasow II wojny swiatowej i dzialan mlodziezowej organizacji podziemnej, dzialajacej pod kryptonimem "Szare Szeregi." Podczas spotkania w Instytucie Pilsudskiego obecni byli swiadkowie tamtych zdarzen jak i mlode pokolenie Polakow.

Chciałabym przyciągnąć młodzież

23 lipca 2011, Kurier Plus

Z Magdą Kapuścińską, prezesem Instytutu Piłsudskiego w Ameryce rozmawia Andrzej Józef Dąbrowski. Kurier Plus, 23 lipca 2011, numer 881(1181)

...Przez długie lata działalności w Nowym Jorku, Instytut zabezpieczył, opracował i udostępnił tysiące ważnych dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Dzięki osobom skupionym przy nas powstały ważne i potrzebne książki o tematyce historycznej. W siedzibie Instytutu odbyły się setki spotkań ze znanymi osobami, artystami i działaczami polonijnymi. Zorganizowaliśmy wiele potrzebnych konferencji popularno-naukowych we współpracy z Columbia University i Polish American Historical Association. Od kilku lat co miesiąc pokazywane są u nas filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Przez cały okres stanu wojennego Instytut był miejscem gdzie gromadzi-ła się solidarnościowa emigracja, gdzie toczyły się długie dyskusje o Polsce i gdzie nie żyjący już profesor Wacław Jędrzejewicz uczył historii Polski. Tylko w ciągu ostatniego roku odwiedziło Instytut ponad 600 osób. Na codzień wykonujemy kwerendy, udostępniamy dokumenty badaczom i mówimy o Polsce...

Dokumenty Instytutu Piłsudskiego w Internecie

Nowy Nowy Dziennik, 23 czerwca 2011

...Nowa strona - www.pilsudski.org - jest ukoronowaniem trzyletniej pracy nad digitalizacją zasobów archiwalnych. W galerii Instytutu ustawiony jest nowoczesny sprzęt do skanowania i przechowywania dokumentów w postaci elektronicznej, posiadający oprogramowanie do opracowywania i opisywania zasobów...

{plusone}

Ce le i mi sja In sty tu tu Pił sud skie go od 1943 r.
po zo sta ją nie zmien ne. Jest to przede wszyst kim
gro ma dze nie, prze cho wy wa nie, za bez pie cza nie
i opra co wy wa nie zbio rów ar chi wal nych i bi -
blio tecz nych do ty czą cych Pol ski i Po lo nii. Tak
przy go to wa ne zbio ry są udo stęp nia ne ba da czom.
PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs