Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce od 80 lat działa w Nowym Jorku i zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa oraz szeroko rozumianą edukacją. O wyjątkowości Instytutu świadczą zbiory archiwalne, biblioteka i galeria sztuki. Zbiory Instytutu są szeroko udostępniane na miejscu i online: www.pilsudski.org, gdzie umieszczone są tysiące zdigitalizowanych dokumentów. W siedzibie Instytutu oraz online prezentowane są programy dla publiczności o tematyce historycznej - wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, lekcje historii. Teraz dołączamy podcasty.

 

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. 

Historia to nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości a historyk poprzez krytyczne badanie pozostałości i świadectw, czyli źródeł dociera do faktów i tworzy narrację historyczną. Dlatego „Spotkania z historią” to opowieść o przeszłości, o ludziach, instytucjach i wydarzeniach. To rozmowy z ciekawymi ludźmi, dla których historia nie jest tylko zawodem, ale wielką pasją.

Na Sezon Drugi składają się cztery podcasty prezentujące mało znane wydarzenia z historii Polski i Polonii. Zaczynamy od I Wojny Światowej i udziale Polonii w American Expeditionary Forces.  Pokazujemy historię polskich dzieci podczas II Wojny Światowej, następnie postać wielkiego polskiego pisarza Melchiora Wańkowicza. Nie brakuje także opowieści o Instytucie – poznajemy galerię sztuki i umieszczone w niej skarby polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku.

Wszystkie rozmowy prowadzi dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

1. Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia w czasie I Wojny Światowej w armii Stanów Zjednoczonych

2. Losy polskich dzieci podczas II Wojny Światowej – od zsyłek na Syberię poprzez pobyt u Dobrego Maharadży

3. Wokół Melchiora Wańkowicza

4. Sztuka w zbiorach Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

Z dr hab. Danutą Piątkowską współautorką książki pt.: Polski akcent w American Expeditionary Forces. Historie prawdziwe, fascynujące i prawie zapomniane, rozmawia dr Iwona Korga. Książka ta mówi o Polakach i Amerykanach polskiego pochodzenia walczących w czasie I Wojny Światowej w armii Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że ta liczba to około 190-300 tysięcy. To niezwykły fenomen, jeśli wziąć pod uwagę, że polska grupa etniczna stanowiła wówczas niewiele ponad 3 procent populacji kraju, która wynosiła około 100 mln. Jednak wielkość i znaczenie wkładu polskiej diaspory w działania wojenne USA i ich konsekwencje, jak do tej pory umknęły szerszej uwagi historyków i nie są znane opinii publicznej.

Dr hab. Danuta Piątkowska zajmuje się historią Polonii amerykańskiej. Dwukrotnie była stypendystką nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Jest autorką ponad 100 publikacji. Do ważniejszych z nich należą: Związek Socjalistów Polskich w Ameryce (1900-1914), Opole 1992; Wyspa Wiary – Island of Faith, Nowy Jork 1997; Polskie kościoły w Nowym Jorku, Nowy Jork – Opole 2002; Od Polskiej do Amerykańskiej Częstochowy, Nowy Jork – Opole 2006; Faith and Reason, New Jork – Opole 2012; Droga bez powrotu. Emigracyjny szlak Tomasza Drewniaka, Nowy Jork – Opole 2013.

Dr Iwona Korga – historyk, menedżer kultury, edukator, dyrektor wykonawczy i prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Z Moniką Kowaleczko- Szumowską rozmawia dr Iwona Korga o tym jak napisać dobrą książkę historyczną dla dzieci i młodzieży, skąd brać tematy i gdzie szukać źródeł. Wśród tematów rozmowy historia pobytu 1000 polskich dzieci u Dobrego Maharadży a także wybrane losy grupy małych Warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego.

Monika Kowaleczko-Szumowska - pisarka, tłumaczka, scenarzystka, producentka filmowa. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, takich jak: „Galop ‘44” „Fajna Ferajna”, „Bapu opowieść o dobrym maharadży”, „Gupikowo”, „Wielki foch”, „Wybryki z Ameryki”. Ukończyła studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologię angielską na Uniwersytecie Illinois w USA. Jest dyrektor kreatywną w Fundacji Nil Desperandum, gdzie koordynuje projekty artystyczne i skupia się na edukacji przez sztukę. Od lat prowadzi niekonwencjonalne lekcji historii.

„Spotkania z historią” to opowieść o przeszłości, o ludziach, instytucjach i wydarzeniach. To rozmowy z ciekawymi ludźmi, dla których historia nie jest tyko zawodem, ale wielką pasją.

Na Sezon Pierwszy składają się cztery podcasty prezentujące wyjątkowych ludzi jak Józef Piłsudski, instytucje, które przechowują pamięć historyczną jak Instytut Piłsudskiego w Ameryce. O Instytucie Piłsudskiego rozmawiają Karolina Obrycki i dr Iwona Korga, prezes Instytutu. O Józefie Piłsudskim opowiada dr Jacek Czarnecki. Pokazujemy także historię Polonii w Nowym Jorku w okresie 1918-1939 o czym opowiada prof. Tomasz Pudłocki oraz o polskich sowietologach, którzy po 1945 r. kształtowali amerykańską opinię publiczną wypowiada się prof. Sławomir Łukasiewicz. Rozmowy te prowadzi dr Iwona Korga.

Rozmawia Karolina Obrycki z dr Iwoną Korga o historii, zbiorach i działalności Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, jednej z najbardziej znanych i zasłużonych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Iwona Korga - Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) oraz magister bibliotekoznawstwa i informacji naukowej (Queens College, CUNY). Związana z Instytutem od 1994 r. najpierw jako wolontariusz, od 1998 r. pracownik, od 2005 r. Dyrektor Wykonawczy a od 2016 także prezes. Jest autorką publikacji popularno-naukowych z dziedziny historii Polski i Polonii XX wieku, bierze udział w konferencjach naukowych oraz działa w środowisku oświaty polonijnej. Udziela się Polish American Historical Association oraz zasiada w Radzie Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Karolina Obrycki, nowojorski prawnik, związana z Instytutem Piłsudskiego w latach 2015-2023 jako dyrektor ds. rozwoju.

PARTNERZY
Ministerstwo Kultury
Biblioteka Narodowa
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Konsulat RP w NY
Fundacja na rzecz Dziedzictwa Narodowego
PSFCU
NYC Department of Cultural Affairs